After long long wait the Congress party finally released the first list of 65 candidates for Telangana Assembly elections on Monday night.Following is the first list of candidates along with the constituencies:
1. Sirpur - Dr. Pavai Harish Babu
2. Chennur (SC)- Dr. Venkatesh Netha Borlakunta
3. Mancherial- Kokkirala Premsagar Rao
4. Asifabad (ST)- Athram Sakku
5. Aditabad- Smt. Sujatha Gandrath
6. Nirmai- Alleti Maheshwar Reddy
7. Mudhole- Rama Rao Patel Pawar
8. Armur- Akula Lalitha
9. Bodhan- P Sudharshan Reddy
10. Jukkal (SC)- Soudagar Gangaram
11. Banswada- Kast.fla Balaraju
12. Kamareddy- Shabbir Ali
13. Jagtial- Jeevan Reddy
14. Ramagundam- M.S. Raj Thakur
15. Manthani- Sridhar Babu Duddila
16. Peddapalle - C. Vijay Ramana Rao
17. Karimnagar Ponnam Prabhakar
18. Choppadandi (SC) - Dr. Medipally Satyam
19. Vernulawada - Aadi Srinivas
20. Manakondur - (SC) Arepally Mohan
21. Andore (SC) - Damodar Rajanarsimha
22. Narsapur - V Sunitha Laxma Reddy
23. Zahirabad (SC) - Dr. J Geetha Reddy
24. Sangareddy - Jaya Prakash Reddy (Jagga Reddy)
25. Gajwel - Vanteru Pratap Reddy
26. Quthbullapur - Kuna Srisailam Goud
27. Maheshwaram - P. Sabita India Reddy
28. Chevella (SC) - K.S. Ratnarn
29. Pargi - T. Ram Mohan Reddy
30. Vicaradab - (SC) Gaddam Prasad Kumar
31. Tandur - Panjugula Pilot Rohith Reddy
32. Musheerabad - M. Anil Kumar Yadav
33. Nampalii - Mohd. Feroz Khan
34. Goshamahal - M. Mukesh Goud
35. Charminar - Mohammed Ghouse
36. Chandrayangutta - Esa Binobaid Misri
37. Secunderabad Cantt (SC) - Sarve Sathya Narayana
38. Kodangal - A. Revanth Reddy
39. Jadcherla - Dr. Mallu Ravi
40. Wanaparthy - Dr. G. Chinna Reddy
41. Gadwal - D K Aruna
42. Alampur (SC ) - SA Sampath Kumar
43. Nagarkurnool - Nagam Janardhan Reddy
44. Achampet (SC) - Dr. Ch.Vamsi Krishna
45. Kalwakurthy - Dr. Vamshichand Reddy
46. Nagarjuna Sagar - K. Jana Reddy
47. Huzurnagar - N. Uttam Kumar Reddy
48. Kodak - N. Padmavati Reddy
49. Suryapet - R. Damodar Reddy
50. Nalgonda - Komatireddy Venkat Reddy
51. Munugode - K. Rajgopal Reddy
52. Bhongir - Kumbham Anil Kumar Reddy
53. Nakrekal (SC) - Chirumarti Lingaiah
54. Alair - B. Bhikshmaiah Goud
55. Ghanpur (Station) (SC) - Singapur Indira
56. Palakurthi - Janga Raghav Reddy
57. Dornakal (ST) - Dr. Jatoth Ramachandru Naik
58. Mahabubabad (ST) - Porika Balaram Naik
59. Narsampet - Donti Madhava Reddy
60. Parkal - Konda Surekha
61. Mulug (ST) - D. Anasuya @Seethakka
62. Pinapaka (ST) - Rega Kantha Rao
63. Madira (SC) - Bhatti Vikramarka Mallu
64. Kothagudem - Vanama Venkateswar Rao
65. Bhadrachelam (ST) - Podem VeeraiahThe second list with remaining 19/20 names is likely to be released on Tuesday.